Reportáž z MČR Těšánky 2019

Letošní mistrovství České republiky v soutěžích spřežení proběhlo ve dnech 20. až 22. září v Těšánkách u Kroměříže. Tituly se rozdávaly celkem ve čtyřech kategoriích.

Dvojspřeží pony

Mezi jezdci s dvojspřežími pony si díky třem vyrovnaným disciplínám dojel pro bronz Aleš Fiala. Úspěchem v drezuře začala několikanásobná mistryně republiky Monika Pospíšilová, jenže v maratonu podala až třetí nejlepší výkon a nakonec brala druhé místo. Zlato vybojoval Milan Kořínek, který neměl konkurenci jak v sobotním maratonu, tak o den později při jízdě mezi kužely.

Jednospřeží

Napínavý průběh měl šampionát jednospřeží, kde do závěrečných výsledků promluvily hlavně chyby v nedělním parkuru. Ty potkaly vedle dalších i Jiřího Zieglera, který byl ještě před startem parkuru na dosah stupňů vítězů. Kvůli zaváháním mezi kužely však klesl až na desátou příčku. Podobnou zkušenost měl Jiří Koníř. Po terénní zkoušce se držel na bronzové pozici, v neděli však zajel s chybami a skončil sedmý. Bronz putoval do rukou Libora Kurky. Ten sice mezi kužely také nijak nezářil, ale v součtu s výborným úvodem šampionátu to na medaili stačilo. Trať parkuru, kterou připravil Petr Vozáb, naopak skvěle sedla Otovi Barešovi. Ten inkasoval trestné body za chybu na jediném průjezdu a dílčí hodnocení nedělní disciplíny vyhrál. Díky tomu se také posunul na konečné druhé místo. Mistryní České republiky se stala Markéta Sedlinská, která se blýskla nejlepším výkonem v terénní zkoušce.

Dvojspřeží

V soutěži dvojspřeží se po dvou dnech držel na bronzové pozici Jaroslav Petřek, jenže chyby mezi kužely ho nakonec stály medaili, když klesl na čtvrté místo. Václav Coufalík vstupoval do maratonu jako vítěz drezurní zkoušky. Výrazná penalizace za průjezd poslední překážkou ovšem znamenala pokles na průběžnou pátou příčku. Jezdec dokázal vývoj soutěže v parkuru zvrátit ve svůj prospěch a obsadil nakonec třetí místo. Vicemistrem republiky se stal Josef Drábek, který se během šampionátu den za dnem zlepšoval. V drezuře byl třetí, druhý nejlepší výsledek zajel v maratonu a vše završil vítězstvím při jízdě mezi kužely. I tak však nestačil na Jaroslava Juráně juniora, který si z Těšánek odvezl zlato, a to hlavně díky suverénnímu výkonu v sobotní terénní zkoušce.

Čtyřspřeží

Čtyři účastníci nastoupili do královské kategorie čtyřspřeží. Eliminace v maratonu zastavila Petra Vlašice na další cestě soutěží. Třetí místo obsadil zástupce Národního hřebčína v Kladrubech Petr Novák. Ze tří dnů se mu nejvíce dařilo v sobotu, kdy předvedl druhý nejlepší výkon. O první místo soupeřili Jiří Nesvačil senior se synem Radkem. Oba zaznamenali shodný výsledek v úvodní drezurní úloze. V maratonu ovšem nenašel přemožitele Radek Nesvačil, který se tak posunul do čela průběžného pořadí a po vítězství v parkuru se mohl radovat ze zisku titulu mistra republiky. Jiří Nesvačil obsadil druhé místo.


Zdroj: equitv.cz

Social profiles